Internetové bankovnictví a bezpečnost

Hodně lidí od používání internetového bankovnictví odrazuje bezpečnost. Tato obava pramení však jen z vžitých předsudků a stereotypů. Dnešní internetové bankovnictví se dá s jistotou označit za bezpečné. Alespoň co se týká ze strany banky. Je to tak, software pro bankovní domy dnes patří mezi ten nejpropracovanější a nejdražší, na kterém pracují jen ti nejlepší programátoři. Vždyť provádí operace se samotnými penězi. A věřte mi jako odborníkovi na IT, že jestli si někdo může dovolit vyhazovat peníze za software a jeho zabezpečení, pak jsou to právě finanční instituce. Vše je jištěno třeba natřikrát, což by v jakémkoliv jiném odvětví bylo označeno za plýtvání. Vše je logováno (zaznamenáváno), šifrováno přes SSH (Secure Shell například v protokolu http://) a samozřejmě i ověřováno.

Dostat se neautorizovaně na server banky je tak snad nemožné. Nebo jste snad v poslední době slyšeli ve zprávách, že by se to někomu povedlo? Jediné o co se tak můžou případní útočníci pokusit je zahltit server banky falešnými dotazy. Tím sice dojde na krátký čas k znepřístupnění stránek internetového bankovnictví, ale o vaše peníze se nemusí bát. Zjednodušeně je to něco jako by mezi vámi a vaší bankou byla vichřice a na cestu mezi vámi spadli stromy. Do banky se sice nemůžete dostat, než odklidí stromy z cesty, ale banka dál v pořádku stojí.

Jediné způsob, jak by se tedy někdo mohl dostat k vašim penězům na internetovém bankovnictví je jen a jen přes vás. A to at už vědomě nebo nevědomě. Ale od toho je tu i náš web, aby vám poradil, jak se vlastně máte chovat, aby vám nevědomky neproklouzlo heslo nebo přihlašovací údaje k vašemu účtu. Ostatně to je stejné jako v běžném životě, taky nepůjčujete svojí platební kartu nebo neříkáte svůj PIN kód na počkání každému!PS. Vždy mějte na paměti, že banky jsou navíc na nejhorší případy pojištěné. Takže pokud nedojte ke ztrátě peněz vaší vinou, vždy je vám banka povina ztracené peníze vrátit!

Další zajímavé články o problematice internetového zabezpečení najdete například na těchto specializovaných stránkách:

http://www.lupa.cz/clanky/jak-je-to-s-bezpecnosti-internetoveho-bankovnictvi/ http://www.root.cz/clanky/bezpecnost-ceskeho-internetoveho-bankovnictvi/

http://finance.idnes.cz/fi_blind.asp?r=fi_blind&c=A040618_130902_fi_blind_vra