Tipy a triky pro internetové bankovnictví

V tomto článků naleznete několik užitečných tipů a triků, které se týkají hlavně bezpečnosti internetového bankovnictví. Jak už jsem totiž psal v minulém článku, bezpečnost internetového bankovnictví závisí především na vás a vašem chování. Takže pojďme k jednotlivým tipům, které jsem přehledně vypsal a očísloval:


1. Phishing


Pozor na podvodné emaily za účelem získání přístupových údajů k vašemu eBankingu. Těmto emailům se říká phishing. Obvykle se snaží tvářit jako oficiální email přímo od banky a také se v nich většinou píše něco o tom, že je nutné, abyste si změnili heslo nebo se přihlásili k internetovému bankovnictví. Načež následuje odkaz, kde tak máte provést. Což ale samozřejmě nedělejte, protože pokud se skutečně pokusíte přihlásit, tak tím odešlete přihlašovací údaje od vašeho účtu k útočníkovi.

Poznat phishingový email není nic lehkého. Dříve sice chodily tyto zprávy částečně v cizích jazycích nebo se snadno rozpoznatelnými url adresami. I to je možné však dnes maskovat a šikovný útočník, dokáže vytvořit email, který je k nerozeznání od toho, který by vám poslala banka. Hlavní ochrana tedy spočívá v aktivní proti phishingové ochraně. Tu má v sobě integrovanou například prohlížeč internet Explorer a v různé míře i další nejrozšířenější prohlížeče jako Firefox nebo Opera. Důležité je také dávat pozor na url (adresu webové stránky v prohlížeči). Ta se dá sice zamaskovat v emailu, ale pokud se dostanete na samotné stránky, tak už uvidíte skutečnou url. Porovnejte tedy, jestli se jedná o skutečnou adresu vaší banky.

Na co se rozhodně nenechte nachytat, jsou jakákoliv ultimáta v emailu, typu musíte si změnit heslo do 24 hodin. Nebo třeba to že vám na účet příšlo 10.000,- a že se musíte přihlásit pro potvrzení transakce. Mást můžete také vzhled stránky, který může být do detailu okopírovaný ze vzhledu stránky vaší bankovnictví. Jediné na co se dá tak spolehnout je url adresa. V součastné domě se navíc rozmáhají ověřené adresy. To znamená, že skutečné bankovní weby jsou zaneseny do seznamu ověřených a u jejich adresy je zelená cedulka (ověřeno) zatímco škodlivé a útočné phishingové weby se dostávají do opačného seznamu. Tzv. black listu nebo také ban listu. Na které by vás měl váš prohlížeč upozornit.


2. Aktuální prohlížeč


Velmi dobrou radou je používat nějaký velký ověřený prohlížeč jako Microsoft Internet Explorer nebo Mozilla Firefox případně Operu a Google Chrome. Ty totiž oskytují nejlepší míry zabezpečení a hlavně je s nimi počítáno pro internetové bankovnictví. Pro normální surfování si tedy používejte cokoliv chcete, ale pro internetové bankovnictví je nejvhodnější nějaká nejnovější verze stabilního a ověřeného prohlížeče. I tím významně snižujete riziko z možného napadení.


3 Heslo to je alfa a omega


Jestli je někde opravdu důležité používat silné a unikátní heslo, tak je to právě u internetového bankovnictví. Přeci jen vás asi nebudete tolik bolet, když přijdete o svůj účet na některé internetové sociální službě nebo fóru, jako když přijdete o své těžce odpracované peníze. Na hesle pro internetové bankovnictví si tak dejte obzvlášť dvakrát záležet. Skutečně by se mělo jednat o heslo, které nepoužíváte nikde jinde. Mělo by být dlouhé, přičemž většina bank přímo vyžaduje alespoň osmi znakové heslo.

Samozřejmě by se mělo jednat o kombinaci malých velkých písmen, čísel a specifických znaků, pokud možno by neměli dávat dohromady ani žádné srozumitelné slovo.

Ideální je například takového heslo:

A8tX/22!-mO1

Takové je opravdu silné a jeho prolomení hrubou silou je prakticky nemožné. Nabízí se totiž miliony kombinací, přičemž systémy internetového bankovnictví dovolí jen pár jednotek pokusů, než znemožní přihlašování.

Já vím, že se to může zdát velmi obtížné, obzvlášť ještě v kontrastu s tím, že heslo byste měli často měnit. Minimálně tedy jednou za 6 měsíců. Pomoc si ale můžete třeba tím, že pokud už máte silné heslo, tak k němu přidáte jen další silnou koncovku, třeba:

Vaše heslo/e8(Tu

Tím získáte snáze zapamatovatelné heslo, které je však také velmi těžké prolomit. Při nejhorším je heslo dobré si někam zapsat, ale ne tak aby bylo někomu na očích. Prostě si jen někam napište heslo, abyste o něm věděli, ale nepiště k němu nic ostatního. Přeci jen k vám domů se nikdo cizí jen tak nedostane a i kdyby dostal, tak papír s různými prapodivnými písmeny mu nic neřekne. K přihlášení do internetového bankovnictví jsou potřeba totiž obvykle i další údaje. Například klientské číslo. Takže pokud nebudete mít všechny tyto citlivé údaje na jedné hromádce, nijak tím riziko nezvyšujete. Což ale rozhodně neplatí o tom, když používáte slabé heslo, jako například jméno vašeho psa a to navíc ještě u všech účtů na internetu.